sodertornskommunerna.se
Sök:
Toppnavigation

den 13 mars 2009

Södertörns åtta kommuner kräver att Södertörns högskola blir universitet!

Södertörn - med totalt över 400000 invånare - har i jämförelse med Sverige i övrigt för få högskoleplatser, och saknar dessutom ett eget universitet. De åtta södertörnskommunerna samarbetar därför både för att öka antalet högskoleplatser och för att Södertörns högskola ges universitetsstatus.

- Vi är besvikna över dagens besked eftersom vi är övertygade om att Södertörns Högskola mycket väl uppfyller kraven för att bli ett universitet. Det säger kommunstyrelseordförandena i de åtta kommunerna - Huddinge, Haninge, Nynäshamn, Södertälje, Tyresö, Botkyrka, Salem och Nykvarn - med anledning av att Lars Leijonborg idag säger nej till Södertörns högskolas ansökan om att bli universitet.

Södertörns högskola i Flemingsberg startade 1996. Ett skäl till att lokalisera högskolan till de södra länsdelarna var bl a en tydlig underrepresentation vid övergång till högskoleutbildning från gymnasiet jämfört med ungdomar från övriga delar av Stockholms län. Redan i februari 2002 överlämnade styrelsen för högskolan en ansökan till regeringen om generell rätt att utfärda doktorsexamen och få benämnas universitet. Utbyggnaden av högskolans verksamhet har skett i en takt som saknar motsvarighet i den svenska högskolevärlden.

Södertörns högskola har från början byggt upp en universitetskultur med en hög andel disputerade lärare och en stark koppling mellan grundutbildning och forskning. Södertörns högskola har lika stor del disputerade lärare som de traditionella universiteten och större del än de nya universiteten.

I samband med högskolans universitetsansökan 2006 fick en extern bedömningsgrupp uppdraget att se över Södertörns förutsättningar och kvalitet. Gruppen anser att Södertörns högskola uppfyller de kriterier som krävs för att få benämnas universitet.

- Stockholmsregionen behöver ytterligare ett universitet, och det ska självklart ligga på Södertörn, säger Daniel Dronjak Nordqvist (M), kommunstyrelsens ordförande i Huddinge. Södertörns högskola har en kvalitet som i många avseenden ligger över den som finns vid befintliga universitet, och ska självklart inte drabbas negativt för att den ligger i Stockholmsregionen.

- Södertörns högskola har också en unik profil, säger Anders Lago (S), kommunstyrelsens ordförande i Södertälje. En stor del av studenterna vid Södertörn har invandrarbakgrund eller kommer från studieovana miljöer, och tillhör de lärosäten som verkligen lyckats rekrytera nya grupper till högre utbildning.

Daniel Dronjak Nordqvist
(M), Kommunstyrelsens ordförande, Huddinge
Anders Lago (S), Kommunstyrelsens ordförande, Södertälje
Gilbert De Wendel (M), Kommunstyrelsens ordförande, Haninge
Ilija Batljan (S), Kommunstyrelsens ordförande, Nynäshamn
Berit Assarsson (M), Kommunstyrelsens ordförande, Tyresö
Katarina Berggren (S), Kommunstyrelsens ordförande, Botkyrka
Lennart Kalderén (M), Kommunstyrelsens ordförande, Salem
Ann Johansson (Nykvarnspartiet), Kommunstyrelsens ordförande Nykvarn

För ytterligare information, kontakta:
Berit Oscarsson, Infochef Huddinge kommun
Tel 0708-79 00 76

« Tillbaka

Sidan skapades den 13 mars 2009.

Senast uppdaterad den 13 mars 2009.



Startsidan Om Södertörnssamarbetet Projekt Nyckeltal Gemensamma organisationer Nätverk Ställningstaganden